Krótko z frontu

Wczoraj byliśmy u lekarza. Dostałam już receptę na Menopur, zaczynam się kłuć od 2d.c. Póki co czekam na okres. I już się nie mogę doczekać 🙂

Przeżyliśmy szok w aptece. Menopur 600 jednostek za 195,26 pln?! Nie mogłam w to uwierzyć.

Cieszę się. Cholernie się cieszę. Jeszcze dwa lata temu in vitro było niedostępne dla większości społeczeństwa. Ludzi było na nie stać albo oszczędzali dłużej na procedurę, albo się zapożyczali.

Pierwszy przełom – program Ministerstwa Zdrowia. Drugi – od lipca refundacja niektórych leków do stymulacji.

To dla mnie dobry znak.

Bo in vitro staje się dostępne. Przestaje być fanaberią, na temat której dyskutują płodni politycy i polityczki, znawcy tematu – księża-politycy (najlepsi specjaliści od potępiania drugiego człowieka), a staje się faktyczną i wspieraną przez państwo formą leczenia niepłodności. Niepłodności – choroby.

To przełom i powiedzenie STOP bezsensownym dyskusjom na temat bruzd na czole, dzieci Frankensteina i paleniu na stosie.

Koniec.

20 comments

 1. Cena przyzwoita, ja za ostatnią stymulację zapłaciłam jakieś 2 tysiące. Z tym, że nie było wtedy refundacji leków a do stymulacji zużyłam 1350j. Puregonu i kilka zastrzyków Gonapeptylu. Trzymam mocno kciuki za kolejne podejście – szczęśliwe! I niech @ przychodzi jak najszybciej 🙂

  1. U nas to jest na tzw. start. Kolejna wizyta 6 d.c. I pewnie wtedy okaże się, jakie leki dalej, ale wszystko postaram się opisać (też od strony refundacji).

 2. hej. jesteśmy na podobnym etapie ja tez jestem w trakcie drugiej stymulacji teraz biore tabl, anty.i za dwa dni gonapeptyl. dobrze że refundacja weszla koszty nieporównywalnie niższe. Mam nadzieje ze tym razem nam sie uda. wierze w to.

 3. Wszystko pięknie i super, tylko ja nadal nie rozumiem, dlaczego w tym kraju in vitro jako jedyna forma walki z niepłodnością jest wspierane przez państwo, pewnie dlatego, że to modne. Dobrze, że komuś pomogą, choć tyle. Jestem po czterech poronieniach i lekarzowi drży ręka jak ma mi wypisać Clexane na refundacje, tak boi się kontroli NFZ,oczywiście szczegół, że mam ku temu wskazania. Seria zastrzyków na jeden miesiąc bez „R” to koszt ok 470zł…

  1. BalbinaMalina, przykro mi, że życie Cię tak boleśnie doświadczyło. Wkurzające jest to, lekarz zastanawia się, czy może wypisać receptę z „R”, czy dać skierowanie na badania. Sama tego doświadczyłam.
   Co do finansowania tylko tej formy leczenia, to odpowiedzi nie znam. Musiałabym poczytać o refundacji leków w przypadku innych form. Mogę tylko napisać, że mam świadomość, że gdy nie powiodą nam się kolejne 2 procedury, to opcji finansowania już nie będzie.

 4. I tak ma być, koniec, kropka. Co niektórzy politycy i księża z jednej strony narzekają na niski przyrost naturalny albo grzmią z ambony, że trzeba „iść i rozmnażać się”, a z drugiej in vitro traktują jako grzech ciężki i pakt z samym diabłem. Nie widzę w tym logiki, a w kwestii in vitro jestem na TAK, choć sama nie skorzystałam ze względu na niskie szanse powodzenia i zmęczenie wcześniejszymi „eksperymentami” medycznymi, które już mi po prostu bokiem wyszły. Trzymam kciuki za udaną, owocną stymulację i kibicuję z całego serca 🙂

  1. Dziękuję Kochana 🙂
   Widziałam się dziś z koleżanką – wierzącą i praktykującą. I wiesz, na co zwróciłam uwagę? Że ona – kobieta będąca blisko wspólnoty Kościoła mnie nie ocenia, nie potępia i mówi wprost, że nie wie, co by zrobiła, gdyby znalazła się w mojej sytuacji.
   Szkoda, że rzadko spotykałam takie podejście wśród samych księży.

   BTW, z punktu widzenia Kościoła zdaje się, że moglibyśmy z łatwością unieważnić nasze małżeństwo. Jak dla mnie brak tu spójności niestety.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s